کلات نادری

کلات شهری می باشد که در شمال شرقی استان خراسان رضوی واقع شده است. نام کلات به نام نادرشاه رقم خورده. شهری که در لابلای کوه‌های هزارمسجد قرار دارد و فاصله آن تا مشهد ، ۱۴۵ کیلومتر جاده کوهستانی می باشد. این شهر، از قسمت شمالی به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به اندازه ۱۸۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است. از جنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از قسمت غرب به شهرستان درگز محدود شده است.

معنای لغوی کلات «آبادی و زیستگاه بر فراز کوه» می باشد. همان‌ظور که از نامش هویداست، این منطقه هویتش را از نادر گرفته و پستی و بلندی های تاریخی‌اش را با نادر تجربه نموده.

آن زمان که نادرشاه افشار در خراسان به پادشاهی رسید، ایران با آسیب جدی ضعف حکومت مرکزی مواجه بود، ولی نادر نه‌تنها این اتحاد را برای ایرانیان به هدیه آورد بلکه متجاوزان ایران را نیز پس راند و کشورگشایی های او تا هندوستان ادامه یافت. او دستور داد تا کاخی را در کلات نادری ساختند که هم‌اکنون به عمارت خورشید یا کاخ خورشید معروف می باشد. به ظاهر این کاخ به عنوان محلی جهت حفاظت از گنجینه نادر مورد استفاده قرار می گرفته است. این کاخ تا اتمام عمر نادر نیز نیمه کاره ماند، ولی با همین شرایط نیز در مدت زمان حکومت نادر استفاده می شد.

کلات نادری
کلات نادری
کلات نادری
کلات نادری

تاریخچه :

سرزمین کلات نادری با توجه به این موضوع که در میان کوه واقع شده، به سرزمین دژهای نفوذناپذیر به نام است.

دلیل انتخاب کلات توسط نادر نیز همین نفوذناپذیری آن بوده‌. به اصطلاح دقیق تر و بهتر کاخ خورشید، کاخ و گنجینه گنج‌های نادر بوده‌، تخت طاووس، الماس کوه نور، الماس دریای نور و گنج‌های به دست آمده از جهانگشایی او به کشور هندوستان که زیاد بودن آن و ارزشمندی اش در تاریخ شهره عام می باشد تا جایی که می‌گویند نادر هنگامی که موفق به فتح هند شد، در مقابل گرفتن کلید گنجینه هندیان قبول کرد که فرمانروایی را از حاکم هند نگیرد و او حاکم هند باقی بماند.

او سپس گنجینه‌ای آنچنان باارزش را با خود به ایران آورد که باعث شد همه ایرانیان تا مدت ۳ سال  از پرداخت مالیات معاف شوند.

کاخ خورشید، دارای ۳ طبقه می باشد که اسیران هندی آن را بنا کردند. این کاخ مجموعاً ۱۲ اتاق دارد که در داخل هر اتاق تزییناتی از نقاشی و گچبری به چشم می خورد. در بین این تزیینات، تصاویری از شاهزادگان نادری نیز مشاهده می شود. در قسمت وسط این بنای ۸ ضلعی، برج‌های استوانه‌ای مانند در دوطبقه قرار گرفته که محل اقامت شاه و خانواده‌اش بوده‌. زیبایی این کاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی کنگره‌دار بنا می باشد که در آن معماری مغولی – هندی دیده می شود. داخل این  اتاق‌ها با نقاشی و گچبری تزیین شده‌اند. در وسط این بنا نیز از سطح پشت‌بام برجی مدور با ترکهای شبیه نیم ستون معروف به خیاری بنا شده‌است. کاخ خورشید در طول زمان، دچار آسیب‌های فراوانی شد مثل این که در حال حاضر ارتفاع بنای ۲۵ متری آن به ۲۰متر کم شده است و طبقه سوم آن به شکل خرابه ای شده است.

کلات نادری
کلات نادری

دیدنی های کلات :

اگر به کلات نادری گذر کردید، سری هم به آبشار قره‌سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری بزنید که دارای آب و هوایی خنک و ییلاقی است. آب قره‌سو، آب گوارایی می باشد تا آنجا که که حتی نادر به این علت که از کیفیت آب کلات ناراضی بوده است، دستور می‌دهد تا آب را از قره‌سو به کاخ منتقل کنند. قره‌سو در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی کلات نادری قرار گرفته و دارای ۸ آبشار زیبا می باشد. بند نادری هم دیدنی‌ دیگر این منطقه است. سدی آجری که بر روی رودخانه ژرف رود است و مردم بومی ساخت آن را به نادرشاه افشار نسبت داده اند، ولی بعضی از محققان هم ساخت آن را متعلق به گورکانیان دانسته اند، اما شاید دیدنی تر از همه، منطقه اورتکند باشد که به بهشت گمشده معروف گردیده. جاده این منطقه از کیلومتر ۱۰۵ جاده مشهد به کلات جدا می‌شود و پس از آن باید حدود ۲۲ کیلومتر به جلو رفت. گردشگاه اورتکند علاوه بر اینکه ییلاقی است، آب فراوان و کوه‌های سر به فلک کشیده و غاری آبی را دارا می باشد که دیدن آن بسیار لذت بخش است.برج اغوان شاه، کتیبه نادری، ارگ فرود، مسجد جامع نیز از دیگر دیدنی های کلات می باشد.

کلات نادری
کلات نادری

خبرنامه ایمیلی بنداریک

برای اطلاع از جدیدترین تخفیفات قبل از بقیه ایمیل‌تان را وارد نمایید.

اردوگاه سپاه

اردوگاه حضرت مهدی (عج) – وابسته به سپاه با مسئولیت جناب شمس ساختمان اردوگاه حضرت مهدی (عج)،در میان جنگل های اطراف آبشار ارتکند قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.