قله زو کلات نادری

قله زو کلات نادری

قله زو کلات نادری

صفحه اصلی: بنداریک

مختصات جغرافیایی

دره قله زو در موقعیت جغرافیایی “48 ’56 °36 شمالی و “38 ’52 °59 شرقی در استان خراسان رضوی واقع است. خود کلمه قله زو از موقعیت جغرافیایی آن گرفته شده است.

 

قله زو کلات نادری
قله زو

 

موقعیت مکانی

در گویش اهالی شمال خراسان، «زو» به معنی دره است و «قَله زو» که گاه به اشتباه «قُله زو» خوانده می‌شود در واقع «قلعه زو» به معنی «روستای دره» است.

در شرق دره روستایی به همین نام هم وجود دارد. شمال روستای قله زو کشور ترکمنستان ، غرب آن روستای سیرزار و شرق روستا به روستای آقداش واقع شده است.

سكنه فعلي آن 302خانوار ، جمعت بالغ بر 1350نفر مي باشد. مردم آن عموما ترک و لر و فارس هستند. (خانوار های یانگی جی آذربایجان، بیات از ساده و کرد های عادلان.)

 

ساختار دره قله زو

دره های ژرف اطراف روستا چشم انداز بی بدیلی در منطقه کلات داده است.مسیر دره قله زو ۱۰ کیلومترو عمق آن هم گاهی تا ۲۰۰ متر هم  می رسد و عرض تقریبی آن بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ مترمتغیر است.  دره قله زو از دو طرف با دیواره‌های نسبتاً صاف و یک دستی آغاز می‌شود و در میانه درازای خود به سطح شیبی می‌رسد که دیواره‌ها را به کف دره می‌رسانند. با آغاز بهار باران‌های فصلی که برسند، مسیل کف دره پر آب خواهد شد. درسایر فصول رود کف دره خشک است و یا آب بسیار کمی دارد. دره عمیق قله زو، حاصل فعل و انفعالات زمین شناختی و حرکت لایه‌های گسلی است.پیچ و خم‌های دره در بیشتر فصل‌های سال، چراگاه دام‌های اهالی است.

 

ویژگی های دره

دره، در حاشیه جاده سیرزار به قله زو،  پهن و آفتابگیر، به طرز دلهره آوری عمیق، همراه با گردش متفاوت هوا است. جاده سیرزار هم مثل هر جاده دیگر می‌تواند هوایی آرام داشته باشد، اما درست در لبه پرتگاه، هوایی که در دره جریان دارد، باد شدیدی را به وجود می‌آورد. جاده روستای قله زو، به خاطر دره عمیقش هم هوای آرام دارد و هم باد شدید. البته عمق شدید دره، ماجراهای دیگری را هم شکل می‌دهد.

دره قله زو کلات نادری

اکو سیستم قله زو

دال سیاه، عقاب طلایی، شاهین، کبوتر وحشی و انواع جوندگان و روباه، بخشی از جانورانی هستند که دره قله زو، زیست می‌کنند. دره خاکی قله زو، زیستگاه انواع جانوران و پرندگان است و به تنهایی می‌تواند یک زیست بوم کامل باشد.

قله زو کلات نادری
قله زو

دسترسی

جاده روستای قله زو هم که از انتهای شهر کلات آغاز می‌شود، از کنار یک سد تاریخی می‌گذرد که مشهور به «بند نادر» است و به دوره افشاریه برمی گردد.جاده تا روستای «سیرزار»، در یک مسیر هفت کیلومتری آسفالت است و پس از آن خاکی می شود. از سیرزار تا روستای قله زو، هفت کیلومتر دیگر راه است. دره عمیق، پیش از رسیدن به روستا، در حاشیه همین جاده قرار دارد. حاشیه جاده هم راستای پرتگاه  مشرف به دیواره دره است وچشم انداز کاملی از دره را ارائه می دهد. حاشیه این جاده، پهن‌ترین بخش قله زو است.

خبرنامه ایمیلی بنداریک

برای اطلاع از جدیدترین تخفیفات قبل از بقیه ایمیل‌تان را وارد نمایید.

اردوگاه سپاه

اردوگاه حضرت مهدی (عج) – وابسته به سپاه با مسئولیت جناب شمس ساختمان اردوگاه حضرت مهدی (عج)،در میان جنگل های اطراف آبشار ارتکند قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.