ارتکند آبشار جاذبه کلات

ارتکند کلات نادری

ارتکند؛ آبشار جاذبه کلات (ORTAKAND)

ارتکند، بهشت گمشده

از ارتکند بیشتر به عنوان بهشت گمشده یاد می کنند. این آبشار و ییلاق اطراف آن در فاصله 110 کیلومتری مشهد و 45 کیلومتری کلات قرار دارند. بنابراین ارتکند جزء منطقه روستای قلعه نو قرار می گیرد. همچنینبه 18 کیلومتر پیمایش در جاده فرعی و عبور از روستای سررود نیاز است. اما وجود شالیزار های برنج معطر کلات، مجموعه های پرورش ماهی، باغ ها و مزارع مختلف منظره ای چشم نواز را فراهم آورده است که حوصله ی مسافر را از طولانی بودن مسیر سر نمی برد.

ارتکند
بهشت گمشده کلات
ارتکند
ارتکند

امکانات

در تفرجگاه مکان مناسبی برای چادر زدن خانوار های مسافر تهیه دیده شده است. استراحتگاهی مجهز به برق و نزدیک به رودخانه، سوپر مارکت، وسایل بازی کودکان، آب آشامیدنی(لوله کشی) و سرویس بهداشتی.

مسیر و تجهیزات

برای بازدید از خود آبشار ارتکند و طبیعت گردی در این مکان بکر، باید سختی راه را هم به جان خرید. اما راه سخت به مدد پل ها و نردبان های آهنی آسان شده است و خوشبختانه به طبیعت لطمه ای نخورده است.

وقتی مسافران عزم رفتن از اتراقگاه به آبشار را می کنند باید از چند و چون مسیر اطلاعی کلی داشته باشند. مسافران در مسیر رسیدن به آبشار باید از رودخانه، پلکان های فلزی مرتفع، صخره های مرطوب و تونل غار مانند بگذرند. پس بهتر است از نظر تجهیزات به لباس اضافی، کفش مناسب و شاید چوب دستی مجهز باشند.

آبشار

آبشار اول ارتکند در انتهای غاری ۱۰ متری قرار دارد. پس از خروج از این تونل باید از نردبان های مرتفع بالا رفت. سپس راه رسیدن به آبشار بعدی نمایان می شود. آبشار دوم ارتکند که ارتفاع آن نسبت به آبشار اولیه بلندتر بوده، حدود 20 متر است، در انتهای دره ای باریک واقع است. در حقیقت آبشار دوم توسط سه دیواره صخره محاصره شده است.

مختصات

از دیگر مشخصات این تفریحگاه می توان به طول جغرافیایی ″16 ′49 °59 ثانیه و عرض جغرافیایی ″05 ′48 °36  اشاره کرد. همچنین متوسط ارتفاع این منطقه ارتکند از سطح دریا 1340 متر است.

آدرس

مشهد. انتهای خیابان خواجه ربیع. کیلومتر 110 جاده مشهد-کلات. روستای قلعه نو. حدود 12 کیلومتری غرب روستا. ارتکند. بهشت گمشده کلات.

ارتکند کلات نادری
آبشار اول
ارتکند کلات نادری
آبشار اول
آبشار دوم
آبشار دوم

خبرنامه ایمیلی بنداریک

برای اطلاع از جدیدترین تخفیفات قبل از بقیه ایمیل‌تان را وارد نمایید.

اردوگاه سپاه

اردوگاه حضرت مهدی (عج) – وابسته به سپاه با مسئولیت جناب شمس ساختمان اردوگاه حضرت مهدی (عج)،در میان جنگل های اطراف آبشار ارتکند قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.