جاذبه گردشگری کلات نادر

آبشار آبگرم کلات، مناسب برای فصول معتدل

موقعیت جغرافیایی

آبشار آبگرم کلات در موقعیت جغرافیایی “09 ’30 °36 شمالی و “48 ’03 °60ْ  شرقی در استان خراسان رضوی قرار دارد. حدود 70 کیلومتر پس از طی مسیر در جاده مشهد- کلات، راه فرعی آسفالت 20 کیلومتری روستای آبگرم مشخص می شود.

 

جاذبه گردشگری کلات نادر
آبشار آبگرم کلات نادر

در مسیر آبشار آبگرم

پس از عبور از روستای آبگرم، در مسیر امکان تردد وسایل نقلیه سبک وجود ندارد بنابراین باید حدود یک ساعت به سمت آبشار زیبای آبگرم پیاده روی کرد. از ابتدای روستا جاده خاکی می شود و به سمت بند که فضایی سیمانی برای ذخیره و کانال کشی آب است ادامه می یابد. از جاده خاکی با ماشین می شود تا پای بند رفت.همچنین چند باری باید از رودخانه رد شد. از بند به بعد را اما باید پیاده رفت. از بند تا آبشار با سرعت مناسب، حدود یک ساعت راه است.  دشتی باز و بسیار سرسبز  بخشی از مسیر را تشکیل می دهد. بخشی  از مسیر هم نیازمند عبور از  رودخانه و سنگ نوردیِ ساده است.

 

مسیر در تقاطع جاده ابریشم

پیش از رسیدن به آبشار، درست در پیچ مسیر، بنایی تاریخی که در دوران صفوی کاروانسرایی در مسیر جاده ابریشم بوده و حالا چیز قابل توجهی از آن باقی نمانده قرار دارد.

 

آبشار آبگرم کلات

آب این آبشار از سرچشمه که چند کیلومتر بالاتر از خود آبشار قرار گرفته، به شکل قابل توجهی، گرم است. البته آنقدر گرم نیست که در زمره چشمه های آب گرم محسوب شود اما حدود 30 تا 35 درجه گرما را دارد. عمق حوضچه به یک متر نمیرسد. اطراف آن خرچنگ های ریزی ممکن است به چشم بخورند که نیازمند توجه گردشگران برای ادامه زندگی خود هستند.

 

آبشار آبگرم کلات نادر
آبشار آبگرم کلات نادر

 

سرچشمه و منشاء

همچنین با ادامه دادن مسیر می توانید حدود نیم ساعت بعد به سرچشمه آبشار برسید. این سرچشمه بر خلاف دیگر آبشارها نه در پایین دیواره بلکه در وسط دشت قرار دارد.

 

صفحه اصلی: بنداریک

فهرست مطالب

ارسال نظر

sdfsdf “آبشار آبگرم کلات”